top of page

Jet grout nedir?

Jet grout nedir ne işe yarar?

Jet - grout - yüksek basınç altında çimento su karışımının zemine enjeksiyonu ile kolon oluşturularak yapılan bir konsolidasyon tekniğidir. İnce taneli ya da yoğun zeminlere, yerinde enjekte edilen çimentoyu direkt olarak karıştırılarak, homojen ve sürekli bir konsolidasyon sağlanır.

Burhaniye'deki Bahçelievler bölgesindeki kum-toprak ve killi zeminlerde son zamanlardaki yapılan binalarda uygulanan teknikle depreme dayanıklı binalar inşa ediliyor.

 

Jet grout sistemi güvenilir mi? Diğer iyileştirme yöntemlerine göre hızlı, ekonomik ve güvenilir bir yöntemdir. Jet grout ile sadece zeminin taşıma gücünü artırmakla kalmazsınız, aynı zamanda zeminde oluşabilecek sıvılaşmaya karşı da önlem almış olursunuz. Kimyasal bir enjeksiyon tipi olmadığı için çevreye zarar

 

Jet grout fore kazık farkı nedir?

Jet grout özellikle yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu yerlerde çok hızlı ve ekonomik olarak uygulanabilir. Bu tür gevşek zeminlerde fore kazık yapmak istediğimizde zeminde zemin muhtemelen göçecektir. Bu durumda muhafaza borulu (kılıflı) fore kazık yapmak gerekecektir. Bu ise hem işi yavaşlatacaktır.


 

Jet Grout Enjeksiyon Teknolojisi Nerelerde Uygulanır?

Jet Grout yöntemini hemen hemen her türlü zemine uygulamak mümkündür. Titreşim ve sarsıntı gibi olumsuzluklara neden olmadığı için tarihi binaların çevresinde bile sorunsuz uygulama imkânı ve yüksek güvenilirlik çözümleri sunar. Zararlı kimyasal içermeyen dolgu materyali yalnızca su ve çimento bileşiminden yapıldığı için çevre ve insan sağlığı için zararlı değildir. Jet Grout zemin iyileştirme tekniği:

  • Çamurlu,

  • Balçıklı,

  • Kumlu,

  • Güçsüz,

  • Esnek,

  • Gevşek,

  • Alüvyon

gibi karakteristik özelliği ağırlık kaldırmaya elverişsiz olan tüm zeminlerde kullanılabilir. Mini kazık ile fore kazık tekniğiyle yapılan zemin kuvvetlendirme ve destekleme işleminin yetersiz kalacağı alanlarda özellikle Jet Grout enjeksiyon faaliyetleri uygulanır. Böylece istenmeyen maddi ve manevi kayıplar gibi tehlikelerin önüne geçilir. Kimi zaman iksa uygulamalarında bile ihtiyaç duyulan enjeksiyonlu iyileştirme formülü, sorunlu zemin için yeniden oluşturma yani bir imalat yöntemidir.


[ Yazılar bilgi amaçlı olup detayları Google arama motorundan elde edebilirsiniz. ]


6 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
IMG_1005.JPG
Babil (240 x 160 piksel).png
bottom of page