top of page

ZEUS HALA KÖRFEZDE DOLAŞIYOR
Antik Yunan mitolojisinin gökyüzü tanrısı ve Olimpos Dağı'nın baş tanrısı Zeus, tanrıların kralı olarak bilinir. Zeus antik dünyanın adeta en büyük rock yıldızı gibiydi.


Mitoloji zaten biraz karşışık. Zeus'un hikayesi daha da karmaşık. Oğulları ve kızları sayısını hatırlamak, kendi ailesinin iç ilişkilerini anlamak kadar zor. Tanrıçalar ve ölümlülerle birçok aşk macerası var bu çılgın tanrının.


Zeus'un en sevdiği hobilerden birisi de, insanların dünyasında dolaşmak ve yaramazlıklar çıkarmak. Sık sık hayvan kılığına bürünüp dünyaya iner, sonra da insanların günlük işlerine müdahale ederdi.


Tanrılar tanrısı için elbette onlarca tapınak ve sunak yapılmıştı antik çağlarda.

***

Edremit Körfezi'nde, Küçükkuyu’nun tepelerinde, tarih ve mitolojinin güzellikle buluştuğu bir nokta var: Zeus Altarı! Efsanevi Olimpos Dağı'nın eteklerinde, denizle kucaklaşan bu antik altar, tanrıların kralı Zeus'a adanmış bir sanat eseri(ymiş). Tamamlayıcı bir kıyı manzarası ve mitolojik bir atmosferle karşılaşmadan önce, biraz geriye gidip Zeus Altarı'nın hikayesine bir göz atalım.


Edremit Körfezi'nin göz alıcı güzellikleri arasında yükselen bu antik tapınak, Zeus'un onurlandırıldığı bir mekan olarak bilinir. Rivayete göre, Zeus burada gökyüzünün ve denizin muhteşemliği arasında otururken, insanların dualarını dinler ve kendi tanrısal şakalarını yapardı. Kendisi de biraz eğlenceli bir tanrı olan Zeus'un, bu körfezden büyük keyif aldığı söylenir.

Zeus Altarı, tarih boyunca pek çok medeniyetin etkisi altında kalmıştır. Bir dönem, Altar'ın tepesindeki yıldırım işareti, gökyüzünden gelen tanrısal güçle dolu olduğuna inanılan bir yerdi. Ancak zamanla, bazı yerel efsaneler ve mitoloji hikayeleri kaybolmuş ve Altar, tarihin derinliklerinde gizemli bir iz bırakmıştır.


Günümüzde, Edremit Körfezi'nde dolaşanlar, Zeus Altarı'nın yanı sıra bölgenin doğal güzelliklerinden de keyif alabilirler. Efsanevi bir tanrının izlerini takip ederken, yeşilin ve mavinin kucaklaştığı bu manzarada kendinizi mitolojik bir maceranın içinde bulabilirsiniz.Unutmayın, Edremit Körfezi'ndeki Zeus Altarı, tarih ve mitolojinin harmanlandığı, gizem ve eğlencenin bir araya geldiği benzersiz bir noktadır.

Zaten körfezde yaşayanlar tanrı Zeus’un hala buralarda olduğunu bilirler. BenTürkiye’nin hiçbir yerinde, ardı ardına bu kadar patlayan şimşeği ve yıldırımı görmedim. Fırtınalı havalarda onbeş yirmi saniye aralıklarla gökyüzü aydınlanır hala. Zeus hala bizlerle eğlenmeye devam ediyor körfez bölgesinde.


20 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
IMG_1005.JPG
Babil (240 x 160 piksel).png
bottom of page